Természetesen a fej arányai minden embernél eltérőek és kismértékben változhatnak az életkor függvényében is. Azonban van itt néhány alapvető arány, amit követve fejleszthetjük a technikánkat. Ezeket fel tudjuk használni, hogy meghatározzuk az alapvető méreteket, alakokat, és pozíciókat a rajzainkon.
Ha szemből tekintünk az emberi fejre, annak szélessége hozzávetőleg kétharmada a magasságának.
Ha oldalról tekintünk ugyanerre a fejre, annak szélessége hozzávetőleg hét nyolcada a magasságának.
A fej arányai eloszthatók vízszintesen 4 egyenlő részre.
Az első negyed a fejtetőtől a hajvonalig tart.
A második negyed lefelé a hajvonaltól egészen a szemekig a fej közepén.
A harmadik negyedben található a legtöbb „alkotóelem”, itt találhatók a szekció tetején a szemek, hozzávetőleg egy szintben a fül felső vonalával, és az orr, amelynek alja egy szinten helyezkedik el a fülcimpákkal.
Az utolsó negyed az orr aljától az állig tart, a száj nagyjából a középvonalon helyezkedik el.
Ezeket az arányokat akkor alkalmazzuk helyesen ha figyelembe vesszük a modell szemeinek tényleges elhelyezkedését. Ez torzulhat ha az arcot lentről vagy fentről szemléljük.
Sok alkotó a szemekkel kezdi a a portrét, ezeket használva középpontként valamennyi arcon. A következő arányok segíthetnek hogyan oszd fel és helyezd el arányosan a többi arcvonást.
A szemek hozzávetőleg „félúton” a fej közepén helyezkednek el.
Ha szemből tekintünk az fejre a szem szélessége hasonló a szemek közti távolsághoz.
A távolság a szemek közt függ az orr szélességétől.
Ha megnézzük az illusztrációt, ezek a szabályok érvényesek az arc szélességének egyötödén.
Figyeljük meg a fül pozicióját profilból. A fejet kettéosztó függőleges vonal bal oldalán helyezkedik el.
Tekintsünk ismét szemből az arcra, rajzoljunk fel egy háromszöget, csúcsával a fej középpontjában, az illusztáción láthatóhoz hasonló módon. Ez meghatározza az orr és a száj helyes arányait.
Oldalnézetben láthatjuk, hogyan helyezhetjük el a szemeket, orrot és szájat újfent egy háromszög segítségével jó segédvonalat adhatunk az orr és a száj „sarkainak”.
Köszönöm hogy elolvastátok, remélem a segítségetekre voltam ezzel a kis oktató jellegű anyaggal. Sok sikert az alkotáshoz.